czwartek, 01 marzec 2012 00:00

Rok z muchą - marzec

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Miesiąc marzec to okres, kiedy płynie przeważnie woda pośniegowa, która jest z reguły mało przejrzysta i bardzo zimna. W takich warunkach przechytrzyć rybę bywa bardzo trudno. W tym okresie  proponuję używać większych much takich jak np. streamery czy puchowce, które mają imitować małe rybki czy też pijawki. Zazwyczaj dobrze sprawdzają się kombinacje ciemnych kolorów z fluo dodatkami. Możemy również próbować łowić na mokre muchy typu March Brown Male i March Brown Female jak też czarne palmerki takie jak Bibio czy Black Zulu. 

Następna grupa much, które warto mieć w pudełku podczas marcowej wyprawy to zdecydowanie nimfy. Powinny to być tzw. bażantki typu Włoszka, Kilerek, Pomarańczowa Główka czy Gorliczanka, dobre będą też Glajchy i Tchórzofretki w kolorach różowym czy czerwonym i w tym wypadku także skuteczne mogą okazać się fluo dodatki. Czasem w ciepłe marcowe dni można zaobserwować wyjścia ryb do suchej muchy, wtedy możemy próbować założyć suchą typu March Brown Male lub March Brown Female na haku numer 10 i 12. Co do samej techniki prezentacji przynęty, to nie zapominajmy o wolnym prowadzeniu, bo ryby po tarle i zimie nie są jeszcze w pełni formy a braniom brak agresji charakterystycznej dla cieplejszych miesięcy.

Mam nadzieję że choć trochę pomogłem w doborze przynęt! Wszystkie zaproponowane tutaj muchy można kupić w moim sklepie internetowym abfly Seredecznie zapraszam!

Czytany 2229 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 marzec 2024 20:45